Aktualności
« wstecz
Data dodania: 01/12/2011
Dlaczego byki atakują ludzi ?
Dlaczego byki atakują ludzi ?Autor: Łukasz M. Stechnij


Jest wśród nas osoba, która rozumie zwierzęta bardziej niż my wszyscy. Temple Grandin urodziła się jako osoba autystyczna, postrzega otoczenie w podobny sposób jak zwierzęta. Obecnie jest doktorem, wykłada na Colorado State University. Jest specjalistką od zwierzęcego behawioryzmu. Chcę podzielić się jej wiedzą z naszymi hodowcami.
Temple na samym początku mówi o tym, że można wyhodować spokojnego byka, jednak nie wolno nigdy mu zaufać. Byki atakują w większości przypadków ponieważ identyfikują się z ludźmi a nie z bydłem. Dlatego hodowcy bydła mlecznego mogą się sporo nauczyć od hodowców bydła mięsnego.
Pierwszą zasadą bezpieczeństwa według Temple jest wychowywanie młodego byczka z innymi zwierzętami z jego gatunku, nigdy w izolacji. W ten sposób młody byk uczy się, że nie jest człowiekiem.

articles: Agresywna_postawa.jpg
Często agresywny byk staje bokiem do człowieka, zadziera głowę, kiwa głową, grzebie przednim kopytem.

Byki ras mlecznych są o wiele bardziej niebezpieczne niż byki ras mięsnych, a powodem jest róznica w sposobie wychowu. Byczki mięsne od małego przebywają w stadzie razem z matkami, gdzie byczki ras mlecznych zaraz po urodzeniu są zabierane do indywidualnych boksów. Według badań 75 % byków odchowywanych w boksach indywidualnych atakuje ludzi, gdzie z pośród 1000 byczków wychowywanych od małego przy matkach, tylko 1 byk zdecyduje się na atak.
Dlatego ważne jest, aby byczki ras mlecznych od 6 tygodnia życia trafiały do boksów razem z innymi cielętami. Gdy byk dojrzeje do krycia, powinien trafić do boksu z krowami zasuszonymi. Starsze koleżnaki nauczą go dobrych manier.

articles: Agresywny_byk.jpg
Ten byk całe życie spędził w izolacji, jest bardzo agresywny w stosunku do przechodzących ludzi. Pracownicy często się z nim droczą.

Dojrzały, dwuletni byk chce zdobyć dominację w swoim stadzie. Jeżeli takie zwierzę było wychowywane w izolacji, bez interakcji z innym bydłem, a przy interakcji z człowiekiem, wtedy powstaje problem. Taki byk uważa się za człowieka i będzie chciał zdominować swojego właściciela i jego rodzinę.
Bydło to zwierzęta stadne. Oddzielenie byka od stada powoduje, że staje się on wyjątkowo niebezpieczny z powodu strachu. Jeżeli już trzeba oddzielić byka od stada w celu wykonania zabiegów, należy zabrać z nim kilka krów.

articles: Byk_mleczny.JPG
Byki ras mlecznych ze względu na sposób wychowu są bardzo agresywne.

Przekomarzanie się z bykami, klepanie po czubku głowy powoduje u byków odruch bodzenia. Nigdy nie powinno się tak postępować, nawet z małymi byczkami. Jeżeli już chcesz pogłaskać swojego pupila, podrap go po grzbiecie.
Krzyki, gwizdy, używanie elektryzatora, nieodpowiedni ludzie - wszystko to wpływa negatywnie na odczucia zwierząt. Najlepiej się pracuje w spokoju, jest wtedy bezpieczniej.

articles: Byczek.jpg
Już u poszczególnych cieląt można zaobserwować agresywne zachowanie, takie cielę podchodzi do człowieka i bodzie.

Byk utrzymywany w grupie z krowami lub jałówkami jest w miarę bezpiecznym zwierzęciem. Nigdy jednak nie powinno się wchodzić pomiędzy krowę lub jałówkę w rui a byka. Zwierzę może zobaczyć w tobie rywala i dokonać ataku. Nidgy też nie należy wchodzić pomiędzy walczące o dominację zwierzęta.
W wielu stadach mlecznych byki chodzą w grupach z krowami, które są przemieszczane do hali udojowej. Nie należy oddzielać byków, niech chodzą z całą grupą. Osoby pracujące w tym czasie w oborach powinny nauczyć się oceniać agresywną postawę. Byk zanim zaatakuje staje bokiem w stosunku do człowieka, tak aby pokazać jaki jest duży, często wygina grzbiet i kiwa głową. Pierwszy taki sygnał powinien oznaczać koniec kariery byka w stadzie.

articles: Duzy_byk.JPG
Ze względu na duże rozmiary człowiek w razie ataku ma nikłe szanse z bykiem ważącym np. 900 kg

Generalnie młode byki są mniej agresywne niż dojrzałe osobniki. Należy brakować zwierzęta, które zachowują się w następujący sposób:
- byk notorycznie atakuje zwierzęta w stadzie
- byk przednimi nogami "grzebie" ziemię
- byk staje bokiem do człowieka, pokazuje swoją wielkość
- byk przejawia nietypowe zachowania
Temple Grandin w postępowaniu z bykami uznaje zasadę "zero tolerancji": przy pierwszych oznakach agresji w stosunku do człowieka zwierzę powinno być sprzedane.